بهرام یگانه رئیس انجمن مبارزه با آسیب‌های رفتاری اعلام كرد: خشونت و پرخاشگری در جامعه بویژه جامعه جوان كشور به دلایلی همچون فقر و فقدان مهارت‌های زندگی رو به رشد است.

 سوءمصرف دارو ، موادمخدر و محرك‌ها، شكست‌ها و ناكامی‌ها، همنشینی با افراد پرخاشگر، بیماری‌های روانی و مشكلات شخصی، سوءاستفاده جسمی و جنسی، قدرت‌طلبی و سلطه‌جویی، رشد بی‌رویه شهرنشینی و از هم پاشیدگی‌های خانوادگی از دلایل اصلی گرایش ناخواسته به خشونت و پرخاشگری به شمار می‌رود.

 به گزارش جام جم : یگانه ضمن اشاره به تحقیقات میدانی آكادمیك در دهه اخیر، اعلام كرد: نیمی از جمعیت 20 تا 50 ساله كشور، دچار خشونت و پرخاشگری اكتسابی پیش‌رونده هستند كه به این موضوع ، با توجه به نبود آموزش جدی مهارت‌های زندگی در جامعه و تبعات آن، یعنی افزایش خشونت و پرخاشگری به ویژه از سوی جوانان، باید توجه شود.

 وی خاطرنشان كرد: سوءمصرف دارو ، موادمخدر و محرك‌ها، شكست‌ها و ناكامی‌ها، همنشینی با افراد پرخاشگر، بیماری‌های روانی و مشكلات شخصی، سوءاستفاده جسمی و جنسی، قدرت‌طلبی و سلطه‌جویی، رشد بی‌رویه شهرنشینی و از هم پاشیدگی‌های خانوادگی از دلایل اصلی گرایش ناخواسته به خشونت و پرخاشگری به شمار می‌رود.

 بهرام یگانه، فقر، عوامل محیطی، نداشتن قدرت و اختیار، بی‌عدالتی، ‌تقلید، تنبیه‌های مكرر، بدآموزی‌ها، احساس بی‌كفایتی، داشتن اضطراب‌ در دستیابی به هدف و از دست دادن عزت نفس را از دیگر عوامل عمده خشونت و پرخاشگری اكتسابی برشمرد.

 وی با تاكید بر این كه به افزایش خشونت و اقدامات خشونت‌آمیز در جامعه با توجه به نبود آموزش مهارت‌های زندگی باید توجه شود ، ادامه داد: طرد شدن از سوی اطرافیان، اضطراب، از دست دادن اعتماد و زیبایی، ترس، احساس گناه، انجام رفتارهای پرخطر و مرگ نیز از جمله پیامدهای خشونت و پرخاشگری محسوب می‌شود.

منبع : موضاعات دینی مذهبی |مهارتی برای دوری از خشونت
برچسب ها : خشونت ,پرخاشگری ,توجه ,جامعه ,مهارت‌های ,شمار می‌رود ,گرایش ناخواسته ,اصلی گرایش ,پرخاشگری اكتسابی ,نبود آموزش ,اصلی گرایش ناخواسته ,مشكلات ش